Header Image

YERDEN ISITMA

Geri Dön

YERDEN ISITMA

Bu sistemde yüzey alanını genişletip daha az sıcaklık farkı daha az enerji harcanır. Bilinenin aksine bütün prestij uygulamarında tercih edilir ve lüks bir segmenttir. Sağlık ile ilgili konulara da aşağıda değineceğiz. Homejen bir ısı dağılımı sağlayarak, daha konforlu bir ısıtma yapması ve yakıt tasarrufu sağlaması en büyük avantajlarıdır.

Yerden ısıtmanın iki çeşiti vardır; sulu sistem ve elektrikli sistem. Biz sulu sistem üzerine duracağız.

Avantajları

 

Enerji Tasarrufu

Radyöter sistemlerin aksine 40-50 C sıcaklıkta suyu gezdirmek yeterlidir. İnsan konforu için istenilen sıcaklık 18-22 C arasında olduğu düşünülürse zaten yeterince sicak bir değer var. Klasik kazanlara göre %30’a varan yakıt tasarrufu sağlanmış olunur. Ayrıca yenilenebilinir enerji kaynakları rahatlıkla kullanılır, ısı pompaları için ve yoğuşmalı kazanlar için birebir bir çözümdür.

Konfor

Klasik sistemlerde asla homojen ısı dağılımı olmaz, muhakkak yerler soğuk kalır, çocuklarınız ya da siz ayağınızın üşümemesi için bir önlem almanız gerekir. Oysa yerden ısıtmada ısı homojen olarak dağılmıştır ve evin her köşesi aynı sıcaklıktadır. Böylece yerde oynayan çocuklarınız için üşütme tehlikesi olmaz.

Mekanda yer tutmaz, mobilyalarınızı istediğiniz yere koyabilirsiniz, daha ferah bir tasarıma sahip olabilirsiniz.

Sağlık

Ayağımız sicak, başımız soğuk olmaktadır, zinde olmamızı sağlar.

Döşemede oluşan nemi engellediğinden, alerji tetikleyici bakterilerin ve halılarda barınan mite böceklerin üremesini engeller.  Bilinenin aksine sağlığa zararlı değil faydalıdır.

Maliyet

Kullanılması gereken strafor nedeniyle otomatikmen ısı ve ses yalıtımı da gerçekleştirilmiş olunur. Petekli ısıtmaya yalıtım maliyetlerini de eklediğinizde yaklaşık aynı fiyatlara gelmektedir. İşletme giderleri ise belirgin bir şekilde düşüktür.

Dezavantajları

Rejime girmesi uzun sürer, o yüzden devamlı kapatıp açmaktansa düşük sıcaklıkta sürekli çalışır vaziyette tutmak daha iyidir, ayrıca bu yöntemin enerji tasarrufuna da faydası var.

Kullanılacak malzemelerin ve işçiliğin kalitesi çok iyi olmalıdır. Aksi halde bir arıza esnasında maliyetli ve zor bir süreç sizi bekler.

Modülasyon ve kollektör yeri baştan iyi hesap edilmelidir. Bunun için bir bilgisayar programından faydalanmak gerekir.

İnsanlar için öngörülen ortam sicaklığı 18-22 C arasındadır. Yerden ısıtma sistemi sürekli 29 C’de çalıştırılırsa ayaklarda rahatsızlık hissi yapar. Zaten bu sıcaklıklara çıkmaya da gerek yoktur, en fazla 24 C’de çalıştırmak gerekir.

Döşemedeki toz zerreleri, az da olsa ısınarak yükselir ve havaya karışır. Ancak unutulmamalıdır ki yüksek sıcaklıklarda çalıştırılan radyatörlerde tozların kuruyup havalanmalarını sağlar.

Özet

Neticeye baktığımızda Navi Enerji olarak petekli sistemlerde yapmaktayız ve bu sisteminde gayet güzel yönleri var. Ancak aradaki farklara ve yanlış bilinenlere değinmek istedik.

 

YORUM EKLENECEK

Yorum Yap

Array
YENİLİKLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN ABONE OLUN

HATA ! ALANLARI DOĞRU GİRMEDİNİZ ! ABONELİK BAŞARILI ! GÖNDERİLİYOR...
SOSYAL AĞLARIMIZ
  • Facebook
  • Picasa
  • Twitter
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
Şirket: Navi Enerji Isıt. Soğ. Müh. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
Sokak: Fevzi Çakmak Mahallesi / Lise Caddesi / No.54
Posta: 55070, Türkiye / Samsun
Email: info@navi.com.tr
Telefon: 0362 233 22 23
Mobil: 0542 239 22 23
BLOGDA YER ALANLAR
Top