Header Image

YANGIN POMPASI

Geri Dön

Yangın pompası yönetmelik gereği aşağıda belirtilen özellikleri taşıması gerekir;

7.2.2 Pompalar
7.2.2.1 Yangın Pompaları : Sulu söndürme sistemlerine basınçlı su sağlayan, anma debi ve anma basınç değeri ile ifade edilen pompalardır. Pompalar, kapalı vana (sıfır debi) basma yüksekliği anma basma yüksekliği değerinin en fazla %140’ı kadar olmalı ve %150 debideki basma yüksekliği, anma basma yüksekliğinin %65’inden daha küçük olmamalıdır. Bu tür pompalar, istenen basınç değerini karşılamak koşuluyla, anma debi değerlerinin %130’u kapasitedeki sistem talepleri için kullanılabilir.
7.2.2.2 Sistemde bir pompa kullanılması halinde aynı kapasitede yedek pompa olmalıdır. Birden fazla pompa olması halinde toplam kapasitenin en az %50 si yedeklenmek şartıyla yeterli sayıda yedek pompa kullanılacaktır.
7.2.2.3 Pompanın çevrilmesi elektrik motoru yanı sıra içten yanmalı motorlar veya türbinler vb. ile olabilir.
7.2.2.4 Yedek diezel pompa kullanılmadığı takdirde yangın pompalarının enerji beslemesi
güvenilir kaynaktan sağlanarak, yapının genel elektrik sisteminden bağımsız beslenecektir.
7.2.2.5 Yangın pompalarının, otomatik hava boşaltma valfı, sirkülasyon rahatlama valfı gibi yardımcı elemanlar bulunmalıdır.
7.2.2.6 Her pompanın ayrı bir kumanda panosu olmalıdır. Pano kilitli olmalıdır. Elektrik kumanda panosu, faz hatası, faz sırası hatası, kumanda fazı hatası, bilgi ışıklarıyla donatılmalıdır. Açma kapama şalterine pano kilidi açılmadan erişilememelidir.
7.2.2.7 Her pompanın ayrı bir kumanda basınç anahtarı olmalıdır. Basınç anahtarları,kumanda panosunun içine yerleştirilmiş, su basıncını boru bağlantısıyla hisseden, su darbelerine karşı korumalı, alt ve üst değerler ayrı ayrı ve bağımsız olarak ayarlanabilir ve ayarlandıktan sonra kilitlenebilir olmalıdır.
7.2.2.8 Pompa kontrolü basınç kumandalı tam (otomatik başla-otomatik dur) veya yarı otomatik (otomatik başla-elle dur) olabilir.
7.2.2.9 Pompa odası veya pompa istasyonunda +4°C üzerinde sıcaklığın sürekli
sağlanabilmesi için uygun gereçler sağlanacaktır.
7.2.2.10 Pompa istasyonunda, servis, muayene ve ayar gerektiren cihazların çalışma alanı etrafında acil aydınlatma sağlanacaktır.
7.2.2.11 Zemin yeterli bir drenaj için eğimli olarak hazırlanarak pompa, sürücü, kontrol panosu vb. gibi kritik cihazlardan suyun uzaklaştırılması sağlanacaktır.

Yurıdakilerle paralel NFPA standartlarını da taşıması gerekir, onları da ilerleyen günlerde belirteceğiz.

Yorum Yap

Array
YENİLİKLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN ABONE OLUN

HATA ! ALANLARI DOĞRU GİRMEDİNİZ ! ABONELİK BAŞARILI ! GÖNDERİLİYOR...
SOSYAL AĞLARIMIZ
  • Facebook
  • Picasa
  • Twitter
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
Şirket: Navi Enerji Isıt. Soğ. Müh. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
Sokak: Fevzi Çakmak Mahallesi / Lise Caddesi / No.54
Posta: 55070, Türkiye / Samsun
Email: info@navi.com.tr
Telefon: 0362 233 22 23
Mobil: 0542 239 22 23
BLOGDA YER ALANLAR
Top